V tomto článku najdete rady, jak vybrat vhodný název domény. Pojďme na to.
Úplným základem je začít hledat volné domény, které by se pro vás hodily. Můžete mít tisíc dobrých nápadů, ale bez otevření nějakého vyhledávače volných domén se neobejdete. Použít můžete jakýkoliv vyhledávač od ověřených registrátorů, např. tento od WEDOS.
Možná vás zajímá seznam všech registrátorů nabízející služby koncovým uživatelům, ten najdete tady. Doménu můžete registrovat u kohokoliv z tohoto seznamu, důrazně vám ale doporučuji si ji registrovat u takového poskytovatele, u něhož si hodláte zařídit i hosting. Jako začátečník se určitě chce vyhnout přepisování DNS záznamů a migraci vaší domény na jiný hosting.
Jaká je dobrá doména?
-
-
Dobře zapamatovatelná – zapomeňte na složité názvy, pomlčky, špatně vyslovitelná a nic neznamenající slova. Vždy si vzpomenu na ukázkový příklad z rádia: „Najdete nás na adrese slévárna pomlčka anah. Psáno s h jako Hana.„ Myslete dopředu. Představte si, že s vámi bude někdo dělat rozhovor. V mluveném slovu se nevyhnete omylům. Nebo pokaždé, když vám bude někdo volat a bude se ptát na vaše webovky. Chcete je pořád hláskovat? Každý potenciální zákazník, který vás nenajde, je ztracený. Dobrá doména vypadá např. takto: www.pneumatiky.cz, vcelovina.cz, pecenecaje.cz, varimesjitkou.cz, mrkvovedorty.cz.
-
Ideálně nějak spojená s tím, co děláte nebo s vaším jménem. S tímto bodem souvisí i možnost zahrnout do názvu domény často vyhledávaná klíčová slova pro určitý obor. Google vypustil do světa volně dostupné nástroje na hledání klíčových slov (to souvisí s jejich reklamním systémem AdWords). Najdete ho zde, ale musíte si vytvořit účet (pokud máte účet na gmailu, je to bez problému). Totéž má i Seznam.cz tady. Pozor, u toho Seznamu máte přednastaveno slovo SEO, v nástroji jej smažte a vložte jakékoliv svoje.
-
Co nejkratší. Kdysi platilo pravidlo, že doména má mít maximálně 8 znaků. Všechny dobré domény jsou fuč a je stále těžší vymýšlet něco nového. Ale obecně stále platí – čím kratší doména, tím lepší. Určitě se vyhněte něčemu takovému: www.pecemehraveazdravezpohanky.cz, www.uzzaseskacupreskaluze.cz nebo www.michaelatodtovanovakova.cz … Ani se vám ty odkazy nechtěly číst, co? Natož psát! Vyhněte se také zdvojení písmen jako je to v příkladu č.2. Vymyslete prostě něco jiného 🙂
-
Bez číslovek. Číslovky v doméně nejsou úplně nejlepší nápad. Špatně se pamatují. Umím si ale představit, že např. 1zmatematiky.cz by nemusela být špatná. Ovšem…vyzkoušejte si napsat tuto doménu na klávesnici. Třeba zjistíte, že psát znak „1“ je obtěžující. Když to vadí vám, bude to vadit i jiným.
-
S jasnou koncovkou. Nové koncovky typu .online, .xyz, .biz, .time apod. se snaží rozšířit možnosti, jak získat exkluzivní doménové jméno. Většina těch skutečně dobrých domén je zabraná. Některé nové koncovky vypadají nadějně, ale přicházejí s nimi často velké komplikace. Lidé je neznají, nejsou zažité a opět si je budou plést. Představte si, kolik lidí vám bude za koncovku .online cpát ještě .cz. Málo jich nebude, to mi věřte. Nové domény jsou navíc ještě dražší než klasická CZ koncovka. I zde existuje výjimka. Například server uloz.to vsadil na originalitu a ta mu vyšla. Nechci tím říct, že nové koncovky jsou úplně ztracené. Pro mladou generaci budou jednou samozřejmé. Popřemýšlejte také nad tím, jaké bude vaše publikum. Pokud to budou hlavně starší lidé, na koncovku .coffee si asi nezvyknou.
-
Bez diakritiky. Na háčky zapomeňte! Chcete, aby po přepsání do mezinárodního IDN formátu vypadala takto?
-
Na co si dát pozor?
- Dávejte pozor na slovní hříčky. Někdy mohou být geniální a lidé si je zapamatují, jindy vaši doménu pohřbí.
- Pokud už víte, že si vaši doménu pletou lidé s jinou, která je volná, zaregistrujte si i tuto druhou doménu. Jednoduše pak přesměrujte jednu doménu na druhou.
- Vyhněte se slovům, ve kterých lidé často dělají gramatické chyby, např. svatba x svadba, typ x tip
Vše, co zde bylo popsáno, berte s rezervou. Každé pravidlo má svoje světlé výjimky, řiďte se zdravým rozumem. Ale zbytečně si věci nekomplikujte. Nebo komplikujte, jak chcete 🙂